NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA OD KLIENTÓW
Masz do nas pytanie? Napisz do nas, aby dostać szczegółową odpowiedź: biuro@dobrafirmafotowoltaika.pl
Jaki dach pod fotowoltaikę?
Panele fotowoltaiczne można zamontować na każdym dachu, oczywiście pod pewnymi warunkami. Trzeba na przykład zamontować odpowiednie haki montujące. Są one inne w przypadku dachu pokrytego blachą trapezową czy blachodachówką oraz dachówką ceramiczną. Jeszcze inny stelaż potrzebny jest do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub takim o małym kącie nachylenia. W obu tych przypadkach konieczne jest zbudowanie takiego stelażu, aby na moduły padało jak najwięcej promieni słonecznych. Klientom, którzy dopiero budują dom i planują zamontować na nim panele fotowoltaiczne, radzimy, aby wybrali prosty, dwuspadowy dach. Na takim dachu zmieści się znacznie więcej paneli fotowoltaicznych niż na dachu o podobnej powierzchni, ale innym kształcie – na przykład kopertowym.
Co musimy wiedzieć, aby zamontować na Twoim domu panele fotowoltaiczne?
Zawsze prosimy, aby Klienci zainteresowani montażem paneli fotowoltaicznych, podali nam kilka podstawowych informacji. Musimy wiedzieć, ile obecnie zużywają energii elektrycznej (najlepiej spojrzeć na roczne zużycie, ponieważ rachunki z lata i zimy mogą różnić się nawet o 200 kWh miesięcznie), kto jest operatorem ich sieci energetycznej oraz z czego zbudowana jest konstrukcja dachu oraz jakie znajduje się na nim pokrycie.
Co muszę przygotować pod montaż paneli fotowoltaicznych?
Jeżeli budujesz dom, na którym chcesz zamontować panele fotowoltaiczne, zostaw peszel lub otwór do schowania kabli od instalacji fotowoltaicznej. W starszych budynkach nasi monterzy przed przystąpieniem do pracy, ustalają z Klientem najdogodniejszą drogę poprowadzenia przewodów i miejsce dla inwertera.
Fotowoltaika a solary?
Solary, które podobnie jak panele fotowoltaiczne nazywane są panelami słonecznymi, mają ograniczony zakres działania. Solary służą wyłącznie do ogrzania wody, która może być użyta do mycia, gotowania lub prania. Tymczasem panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu. To nie jest jedyna różnica. Podczas dobrej pogody solary mogą pracować maksymalnie od maja do września. W innych miesiącach są zupełnie nieprzydatne. Zimą szybciej schłodzą, aniżeli ogrzeją wodę. Podczas, gdy panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Oczywiście latem produkują znacznie więcej prądu niż zimą, gdy jest inny kąt padania promieni słonecznych, dni są krótsze, a słońce rzadziej wychodzi zza chmur. Nadmiar energii, którą moduły PV wyprodukowały latem, można oddać do sieci i odebrać zimą.
Jaką moc instalacji fotowoltaicznej zainstalować?
est kilka sposobów na oszacowanie jaką moc powinna mieć instalacja PV. Jeżeli planujesz zamontować fotowoltaikę na domu, z którego korzystasz od lat, wystarczy, że podasz nam ile miesięcznie zużywasz energii i jak wysokie dostajesz rachunki za prąd. Gdy dopiero budujesz dom, musisz zastanowić się, z jakich sprzętów zasilanych energią elektryczną, zamierzasz korzystać. Na tej podstawie oszacujemy ile będziesz zużywać prądu oraz jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna. Gdy prąd, wyprodukowany przez PV, zamierzasz używać też do ogrzania domu przy pomocy np. folii grzewczych Red Snake, wówczas musisz posiadać charakterystykę cieplną budynku. Jej przygotowanie jest konieczne do oszacowania pełnego zużycia energii. Dodatkowo po roku od uruchomienia instalacji, sprawdzamy na ile szacunki się potwierdziły. Często zdarza się, że osoby, które oszczędzały energię, po zamontowaniu PV przestały na to zwracać uwagę. A ilość zużywanego przez nie prądu znacznie wzrosła.
Czy fotowoltaika na nowym domu ma sens?
Jak najbardziej! Nie ma znaczenia, czy chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na nowym czy starym domu. W przypadku używanych budynków szacujemy moc koniecznych do zamontowania paneli, na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd. Gdy budynek jest nowy, pytamy Klienta do zasilania jakich sprzętów będzie używał energię elektryczną. Jeżeli planuje on montaż ogrzewania na podczerwień, wówczas do oszacowania mocy instalacji będzie potrzebna charakterystyka cieplna budynku.
Co uwzględnia projekt PV?
Dla każdego naszego Klienta przygotowujemy indywidualną ofertę, w której dokładnie wyliczamy koszt montażu instalacji oraz jak szybko zwróci się inwestycja w PV. Podajemy też zakres usługi (projekt, montaż, podłączenie instalacji do sieci energetycznej). Po zaakceptowaniu oferty, opracowujemy projekt, który dostarczamy do operatora sieci energetycznej. Projekt instalacji zawiera informacje na temat rodzaju i mocy paneli fotowoltaicznych oraz typu inwertera lub mikroinwerterów.
Co z produkcją prądu zimą przez panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczną produkują prąd również zimą. Są wówczas mniej wydajne niż latem. Powodem tej sytuacji są warunki atmosferyczne. W zimowych miesiącach Słońce jest bardziej oddalone od Ziemi, kąt padania promieni słonecznych też jest inny niż latem. A i dni słonecznych jest znacznie mniej oraz są one krótsze niż w czerwcu, lipcu czy sierpniu.
Programy dotacyjne – pieniądze na montaż paneli fotowoltaicznych?
Obecnie Polacy mogą skorzystać z wielu form pomocy przy montażu instalacji fotowoltaicznych: Program Czyste Powietrze – można z niego otrzymać preferencyjną pożyczkę na budowę PV, ale tylko pod warunkiem jednoczesnej wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne – np. kopcącego pieca na ogrzewanie na podczerwień Red Snake. Uwaga! Istnieje możliwość wzięcia pożyczki dopełniającej dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych. Im masz mniejsze dochody, tym większe dofinansowanie możesz otrzymać. Korzystając z programu Czyste Powietrze masz więc szansę stworzyć – na korzystnych warunkach finansowych – własny Dom bez Kosztów z darmowym ogrzewaniem słonecznym. Program Mój Prąd – zaczął obowiązywać od jesieni 2019 roku. To nowy program z prostymi zasadami. Każdy, kto zamontuje na swoim domu instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 10 kW, może otrzymać zwrot do 50% poniesionych kosztów. Przy czym kwota refundacji nie może przekroczyć 5 tys. zł. Wnioski o wsparcie z programu Mój Prąd są rozpatrywane bardzo szybko, a Polacy od razu dostają przyznane im pieniądze. Kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach – są to specjalne kredyty na montaż instalacji fotowoltaicznej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi trochę więcej niż w programie Czyste Powietrze, ale nie więcej niż 6%. Często klienci nie muszą też płacić prowizji i kupować obowiązkowego ubezpieczenia. Preferencyjne kredyty na fotowoltaikę udziela obecnie tylko kilka banków. Ulga termomodernizacyjna – nie jest to program dotacyjny, ale warto o niej pamiętać, bo pozwala odzyskać pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę. Przy pomocy tej ulgi podatkowej można nawet przez 6 lat odliczać od podatku wydatki poniesiona na montaż PV.
Jak mogę wykorzystać nadwyżki, wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie instalacje fotowoltaiczne muszą być przyłączone do sieci energetycznej. Jeżeli montujesz na dachu swojego domu panele PV, powinieneś złożyć tzw. zgłoszenie mikroinstalacji, a zakład musi w ciągu 30 dni wymienić licznik na dwukierunkowy. Kolejnym krokiem jest aneksowanie umowy lub podpisanie nowej. Nowy licznik będzie mierzył ilość energii elektrycznej, którą pobierzesz z sieci oraz tą, którą do niej oddasz. A oddawać będziesz tylko tę energię, którą wyprodukują Twoje panele, a Ty nie będziesz w stanie jej od razu zużyć. Zazwyczaj panele produkują nadwyżki energii elektrycznej od wiosny do jesieni. Prąd oddany do sieci możesz odebrać w dowolnej chwili. Nasi klienci zazwyczaj korzystają z nadwyżek zimą. Wówczas przydaje im się on do zasilania w energię elektryczną np. ogrzewania na podczerwień.
Jak panele zwiększają wartość nieruchomości?
Instalacja fotowoltaiczna znacząco podnosi wartość budynku. Ponieważ potencjalny kupujący od razu może zacząć z niej korzystać i w ten sposób obniżyć koszty utrzymania domu. Odpowiedź na pytanie O ile PV zwiększa wartość domu? jest już znacznie trudniejsza. Ponieważ jest to sprawa indywidualna i uzależniona m.in. od wielkości instalacji, rodzaju i mocy modułów, a także od tego ile lat mają panele i w jakim są stanie technicznym.
Jaka jest procedura wymiany licznika na dwukierunkowy?
Po zamontowaniu domowej instalacji fotowoltaicznej należy wysłać zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do operatora energii elektrycznej, pod którego podlegasz. Dostawca prądu ma 30 dni od daty wpłynięcia zgłoszenia, aby wymienić licznik na dwukierunkowy. Będzie on mierzył, ile prądu pobierzesz z sieci oraz do niej oddasz. Za montaż licznika dwukierunkowego nic nie zapłacisz. Przy okazji prawdopodobnie otrzymasz nowy numer klienta oraz numer rachunku bankowego do przelewania opłat. Zakład rozliczy też prąd, którego zużycie zostało zapisane na starym liczniku. Posiadając licznik dwukierunkowy będziesz rozliczać się z zakładem energetycznym raz lub maksymalnie dwa razy w roku. Zalecamy, aby było to raz w roku .
Gwarancja fotowoltaiczna – jak działa i co warto wiedzieć?
Wszystkie panele fotowoltaiczne objęte są gwarancją producenta. Wynosi ona do 25 lat i dotyczy liniowego spadku mocy. Producent gwarantuje Klientowi, że przez ten czas wydajność paneli nie spadnie o więcej niż 20% (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 30%, gdy PV ma większą moc).
Jak długo działają panele PV?
Jeżeli są dobrej jakości to długo, nawet bardzo długo. Gwarancja producenta wynosi 25 lat, ale panele mogą produkować prąd nawet przez 50 lat. Pod warunkiem, że są dobrej jakości, były poprawnie zamontowane i nie zostały uszkodzone przez grad, nawałnicę, pożar lub inne zdarzenia losowe.
Jak szybko zwróci się inwestycja w instalację PV?
Zazwyczaj wydatki poniesione na montaż fotowoltaiki zwracają się w ciągu maksymalnie 7 lat. Jeżeli Klient otrzyma 5 000 zł dotacji z programu Mój Prąd, to czas zwrotu będzie krótszy. Klient może jeszcze szybciej odzyskać zainwestowane pieniądze, gdy będzie korzystał z ulgi termomodernizacyjnej. Przy jej pomocy może nawet przez 6 lat odliczyć od podatku wydatki na PV. Choć inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach, to w tym czasie Klient nie musi już martwić się rachunkami za prąd. Nawet jeżeli kupił panele na kredyt, to teraz spłaca go w równych ratach. Tymczasem ceny energii z sieci cały czas rosną.
Ile energii wytwarzają panele fotowoltaiczne?
Oferowane przez naszą firmę panele fotowoltaiczne mają 380W mocy. Rocznie każdy z nich może wytworzyć przy optymalnych warunkach około 380 kWh.
Visit Us On Facebook